Özel ders verilir. Detaylı Bilgi için Linke Tıklayınız.

ÖZGEÇMİŞİM
 
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Medeni Hukuk ve Borçlar Hukuku Öğretim Üyesi ve Hukuk Bilimleri Ana Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. İbrahim Kaplan 21.12.1943’de Manisa’nın Salihli kazasında doğdu. İlk ve Orta öğrenimini orada, Liseyi ise Bursa’da okudu.
 
1968’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni “İyi” derece ile bitirdi. 1416 Sayılı Kanun hükümleri uyarınca yurt dışı hukuk doktora sınavlarını kazanarak 1969’da İsviçre’ye gönderildi. 1972’de Bern Hukuk Fakültesi’nden “Magna Cum Laude” “pekiyi” derece ile “Hukuk Lisansı”; 1974’de ise, yine aynı derece ile “Hukuk Doktoru” unvanını aldı.
 
1976’da yurda dönerek Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Medeni Hukuk Kürsüsü’nde Asistan olarak göreve başladı. 1981’de Doçent, 1988’de de Profesör oldu. Halen Siyasal Bilgiler Fakültesinde, Medeni Hukuk , Borçlar Hukuku ve Banka Sözleşmeleri Hukuku derslerini veriyor. Aynı süre içinde Ankara Hukuk Fakültesi ve Akademi’de dersler ile doktora düzeyinde ders ve seminerler verdi.
 
1978-1979 öğretim döneminde bir yıl,1982-1983 öğretim yılında tekrar bir yıl Bern Hukuk Fakültesinde,Prof.Rudolf BAR ve Prof.Eugen BUCHER’in Ticaret Hukuku ve Borçlar Hukuku Kürsülerinde Baş asistan olarak görev üstlendi.  Değişik bankalarda uzun süre Hukuk Danışmanlığı ve ayrıca serbest Avukatlık yaptı.
 
Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, Banka Sözleşmeleri Hukuku ve İnşaat Sözleşmeleri Hukuku alanlarında yayınlanmış 7 adet kitabı ve 33 makalesi mevcuttur. Bu yayınlardan 2 kitap ile 15 adet makale Banka Sözleşmeleri Hukuku ile ilgilidir. Prof.Kaplan ;Almanca,fransızca ve ingilizce dillerini bilmektedir.Prof.Kaplan,Gazi Üniversitesi İİBF’si , İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku öğretim üyesi Prof.Dr.Emine Tuncay Kaplan ile evli olup, biri erkek diğeri kız iki çocuk sahibidir.

E-Mail :  ibrahimkaplan99@hotmail.com 

 
About Prof. Kaplan & Associates (Download the Presentation)
 
Prof. Kaplan is a practing Lawyer and Faculty Member of Ankara University Faculty of Political Sciences,
A well-known and respected expert in Turkish, International and Swiss Law,
He has authored 7 books and countless articles on related subjects
 
Education:
- Ankara University Law School of Turkey
- University of Bern Law School of Swiss (Magna Cum Laude)
- University of Bern Law School of Swiss (Doctorate)
 
Based on Turkish, International and Swiss Law, Prof. Kaplan practices in the following areas;
A) Corporate Law & Contracts
- Finance,
- Construction,
- Defense,
- Energy

B) National and International Trade/Business Law & Contracts

C) Contracts of
- Build-Operate-Transfer,
- Joint Venture,
- Privatization, Mergers and Acquisitions,
- Liquidation,
- Credit and Letter of Indemnity,

D) Dispute Resolution

E) International Arbitration
 
A team of Experienced Engineers, Erinmez System supports Prof. Kaplan, within the Technical, Engineering and Consultancy areas.

My recently (2013) published books are;
İnşaat Sözleşmeleri Hukuku ve Endüstri Yatırım Sözleşmeleri
Hakimin Sözleşmeye Müdahalesi
İnşaat Sektöründe Müşterek İş Ortaklığı – Jonit Venture

LEBENSLAUF
 
Ich wurde in Manisa/Salihli geboren, wo ich auch Primar-und Mittelschule besuchte. Im Frühling/1961 bestand ich am staatlichen Gymnasium Bursa die naturwissenschaftlichen Maturitätsprüfung.
 
Nach der zweijährigen ob Militärdienst immatrikülierte ich mich an der Rechtswiss. Fakultät der Uni. Ankara. Im Frühling 1968 wurde ich zum Lizentiaten beider Rechte promoviert. Im November 1968 bestand ich die staatlichen Stipendiumsprüfung, um in der Schweiz als Doktorand beider Rechte promovieren zu können.
 
Nach der anderthalbjährigen Aufenhalt in Deutschland kehrte ich in die Schweiz züruck und immatrikulierte ich mich im Sommersemester 1970 an der Rechtswiss. Fakultät der Uni. Bern. Am 16 November 1972 erwarb ich mit dem Prädikat “Magna Cum laude” in der Berner Fakultät zum Lizentiaten beider Rechte. Danach wurde ich am 13 Juni 1974 in der gleichen Fakultät mit dem Prädikat “magna Cum laude” zum Doktor beider Rechte “Dr.jur.” promoviert.
 
Am 10 April 1981 bestand ich die Habilitationsprüfung zum Zivilrecht an der Uni. Ankara., wo ich am Anfang 1988 als Professor zum Zivilrecht ernannt wurde.
 
Seit April 1981 halte ich Vorlesungen an der Staatswiss. und Rechtswiss. Fakultäten   (zeitweilig bei Doktoranden Programme )  der Uni. Ankara über Schuldrecht, Sachenrecht, Erbrecht, Bankenrecht. Ich habe sieben Bücher über Obligationen recht, Werkvertragsrecht und Bankvertragsrecht, noch dauber 30 Aufsätze. Seit April 1976 bin ich Mitglied der Rechtsanwaltskammer von Ankara, vorlaufig tatige ich nicht als Rechtsanwalt. Ich habe zwischen 1989 - 1992 eine Anwaltspraxis in der Pariser Strasse in Ankara gehabt. İn den Jahren vom 1978 bis zum 1995 ,also fast  15 Jahre bin ich bei der Handelsgerichten von Ankara als amtlicher Gutachter tätig gewesen. Nun übernehme ich auch  zeitweilen wieder gutachtlicher Taetigkeiten bei Handelsgerichten.Nebei bin ich auch als Rechtsberater und Schiedsrichter im  Konflikten im internationalen und nationalen Baurecht taetig.İch bin  verheiratet und habe zwei kinder. Ich beherrsche die D,F und E. Sprachen.
 

E-Mail :  ibrahimkaplan99@hotmail.com